Keratoconus.pl

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Start Budowa oka

Budowa oka

Email Drukuj PDF

JAK DZIAŁA OKO?

Światło wpadające do oka biegnie przez rogówkę, komorę przednią oka, soczewkę i ciało szkliste, by zakończyć swą podróż na siatkówce wywołując wrażenie wzrokowe przekazywane do mózgu za pośrednictwem nerwów łączących się w nerw wzrokowy. Rogówka, wraz z cieczą wodnistą, soczewką i ciałem szklistym, stanowią układ skupiający promienie świetlne tak, by na siatkówce pojawiał się ostry obraz obserwowanego przedmiotu i dawał jak najostrzejsze wrażenie wzrokowe. Dlatego też soczewka ma możliwość zmiany swojego kształtu, a co za tym idzie mocy optycznej. Pozwala to na ogniskowanie na siatkówce przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach od oka. Zdolność tę nazywamy akomodacją. Ostre widzenie uzyskiwane jest wtedy, gdy ognisko obrazowe pokrywa się z siatkówką. W przypadku, gdy oko nie jest w stanie zogniskować światła dokładnie na siatkówce mówimy o wadach wzroku. Moc optyczna oka nieakomodującego wynosi około +60 dioptrii, przy czym około 2/3 tej mocy przypada na rogówkę.

 BUDOWA OKA

 1. twardówka
 2. soczewka,
 3. rogówka
 4. komora przednia
 5. tęczówka
 6. ciało rzęskowe
 7. ciało szkliste
 8. naczyniówka
 9. siatkówka
10. twardówka
11. dołek środkowy
12. nerw wzrokowy
13. plamka ślepa

 

 

BUDOWA ROGÓWKI

Najważniejszą częścią zewnętrznej osłony gałki ocznej jest rogówka (cornea), która stanowi część przednią oka o kształcie bardziej wypukłym. Rogówka stanowi wycinek kuli o promieniu około 7,5 mm. Rogówka zbudowana jest z pięciu warstw: nabłonka, blaszki granicznej przedniej tzw. błony Bowmana, istoty właściwiej, blaszki granicznej tylnej tzw. błony Descemeta oraz najgłębiej położonego śródbłonka. Dzięki budowie jest przezroczysta, nie posiada naczyń krwionośnych, a jej odżywianie, odbywa się z naczyń rąbka rogówki, za pośrednictwem cieczy wodnistej oraz częściowo z łez. Rogówka stanowi pierwszą, główną część układu optycznego oka. Jej siła załamująca światło wynosi 42 dioptrie. Wadliwe załamywanie promieni światła jest główną przyczyną tzw. wady refrakcji, którą trzeba wyrównywać szkłami korekcyjnymi lub zabiegami chirurgicznymi.

Powierzchnia rogówki to miejsce, gdzie światło rozpoczyna swoja podróż do wnętrza oka. Zadaniem rogówki jest zebranie i zogniskowanie obrazów wzrokowych. Gładkość i kształt rogówki są przede wszystkim najistotniejsze dla jej właściwego funkcjonowania i dla jej przezroczystości. Jeżeli gładkość bądź przejrzystość rogówki ulegnie pogorszeniu, to tym samym widzenie stanie się zakłócone.

Rogówka składa się z pięciu różnych warstw tkanek spełniających różne funkcje.

Cienka warstwa zewnętrzna jest barierą przeciwko infekcji rogówki. Musi nastąpić jej zniszczenie, by czynnik zakaźny mógł zacząć działać w środkowej warstwie rogówki. Środkowa warstwa jest wypełniona kolagenem, tkanką łączącą.

FUNKCJE ROGÓWKI:

  • Stanowi główną część układu optycznego oka. 
  • Bierze udział w załamywaniu promieni świetlnych. 
  • Nieprawidłowe funkcjonowanie rogówki jest główną przyczyną wady wzroku, którą trzeba wyrównywać szkłami okularowymi. 
  • Rogówka spełnia również funkcję ochronną oka. 
  • Jest bardzo silnie unerwiona czuciowo, dlatego też reaguje natychmiast bólem i łzawieniem na dotyk czy ciała obce, które znajdują się na jej powierzchni.

ZMIANY W ROGÓWCE
Gdy przybywa nam lat, starzeje się rogówka. Pewne zachodzące z wiekiem zmiany jej struktury molekularnej sprawiają, że rogówka traci przezroczystość i światło zaczyna się w niej rozpraszać. Widzenie staje się zamazane. Zmienia się także kształt rogówki, w młodości przypominający nerkę bądź fasolę. Po sześćdziesiątym roku życia rogówka spłaszcza się, zmieniając w ten sposób pole widzenia. Aby przywrócić sposób widzenia z lat młodości, musimy stosować szkła korekcyjne.

Joomla Templates and Joomla Extensions by JoomlaVision.Com
Zmieniony ( Czwartek, 11 Wrzesień 2008 09:09 )  

Prenumeruj biuletynZmień szablon

domyslny

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDziś274
mod_vvisit_counterWczoraj224
mod_vvisit_counterOst. tydzień274
mod_vvisit_counterOst. Miesiąc6524
mod_vvisit_counterOgółem678947
pomiar od 05.05.2005
Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Reklama


Pobierz przeglądarkę Opera Pobierz przeglądarkę Firefox CSS Validity XHTML Validity